Historia

  • Uponor history pipes

Od zakładu stolarskiego do globalnego specjalisty w zakresie rozwiązań wodociągowych i grzewczych

Historia firmy Uponor zaczęła się 13 sierpnia 1918 roku, kiedy Aukusti Asko-Avonius założył zakład stolarski w Lahti, sto kilometrów na północ od Helsinek w Finlandii. Aukusti pochodził z niezamożnej rodziny, jednak był pomysłowym przedsiębiorcą i jego skromny zakład szybko stał się największym dostawcą mebli w krajach skandynawskich i największym sieciowym sprzedawcą detalicznym mebli w Finlandii. Od lat trzydziestych jego firma Asko jest jedną z najbardziej znanych fińskich marek.

Na progu drugiej wojny światowej w 1938 roku, firma rozwinęła się i zaczęła produkować, w magazynie znajdującym się przy zakładzie produkcyjnym, metalowe sprężyny do łóżek, które w tamtych czasach cieszyły się popularnością wśród Finów. W ten sposób powstała Upo Oy, spółka siostra Asko, która stała się dostawcą dla przemysłu metalurgicznego i szybko przerodziła się w największego producenta sprzętu gospodarstwa domowego oraz rur stalowych w Finlandii.

W latach pięćdziesiątych, Asko zainteresowała się ekspansją firmy za granicę, głównie na rynek Niemiec Zachodnich, gdzie pozytywnie odebrano fińskie wzornictwo, w tym meble. Fińskie wzornictwo zdobywało uznanie w latach pięćdziesiątych, a podczas targów wzornictwa w Mediolanie (ang. Milan Design Fair) co czwarta nagroda główna Finlandii była przyznawana za meble produkowane przez firmę Asko. Firma Asko chciała wykorzystać zainteresowanie krajów europejskich fińskim wzornictwem, np. poprzez eksport mebli zaprojektowanych przez Tapio Wirkkala oraz Eero Aarnio.

W 1965 roku Upo otworzyła zakład produkujący wyroby z tworzyw sztucznych w Nastola, blisko Lahti i wyprodukowało pierwsze rury wykonane z plastiku. Następnie Upo konsekwentnie rozszerzało działanie w przemyśle tworzyw sztucznych, a rury zaczęły stanowić coraz większą część obrotu firmy. W 1982 roku, Asko otworzyło filię o nazwie Oy Uponor AB, której głównym przedmiotem działalności była produkcja rur. Do 1990 roku, firma ta zdobyła czołową pozycję na rynku jako producent rur wykonanych z tworzyw sztucznych w krajach skandynawskich i podjęła kroki w celu ekspansji na rynki europejskie. Przez kolejne dwadzieścia lat, firma stała się wiodącym międzynarodowym dostawcą rur z tworzyw sztucznych i na skraju nowego tysiąclecia stała się ich największym producentem na skalę światową. Na początku głównym filarem działalności firmy były rozwiązania dla sieci zewnętrznych, jednak wraz z nabyciem Wirsbo, Hewing oraz Unicor firma skupiła się na rozwiązaniach dla budynków mieszkalnych.

W latach 90. postanowiono skupić się na rozwoju firmy Uponor i likwidacji innych oddziałów. W dniu 31 grudnia 1999 roku doszło do połączenia firm Asko i Uponor, w wyniku czego powstała firma Uponor Corporation. W ciągu ostatnich dwóch dekad stała się ona wiodącym międzynarodowym dostawcą rur z tworzyw sztucznych. Po roku 2000 firma skupiła się na kluczowej działalności, czyli na rozwiązaniach dla budynków mieszkalnych. Kolejnym krokiem była integracja bardzo zdecentralizowanej firmy w jedną zespoloną jednostkę biznesową przynoszącą zyski. Od 2006 roku, firma prowadzi działalność jako Uponor na całym świecie.

Zamknij