Lotweska bibliteka narodowa

Łotewska Biblioteka Narodowa

Łotewska Biblioteka Narodowa

Informacje o projekcie:

Miasto: Ryga

Kraj: Łotwa

Rodzaj budynku: Budynek użyteczności publicznej

Rok projektu: 2014

Całkowita powierzchnia użytkowa: 40 000 m2

Koszt projektu: 163 mln EUR

Wkład Uponor:

Powierzchnia 2200 mogrzewania podłogowego

4100 m rur Uponor MLC

Łotewska Biblioteka Narodowa to jeden z najbardziej imponujących projektów budynków użyteczności publicznej ostatniej dekady. Przez Łotyszy nazywany jest Zamkiem Światła (łot. Gaismas Pils). Budynek Biblioteki Narodowej stał się symbolem nowoczesnej architektury na Łotwie, a dowodem na to jest uznanie jego walorów przez architektów z całego świata. Zainstalowane w obiekcie ogrzewanie podłogowe dostarczyła firma Uponor. W budynku zastosowano popularny system MLC.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi około 40 000 m2. Budynek mieści w sobie ponad 1000 miejsc do czytania, zaplecze do badań, przestrzeń wystawienniczą i nowoczesne centrum konferencyjne. Szacuje się, że liczba osób odwiedzających bibliotekę wynosi około 3000 dziennie. „Budynek Łotewskiej Biblioteki Narodowej jest jednym z najbardziej wymagających technologicznie projektów w historii Łotwy. Biblioteka jest stworzona z przeznaczeniem dla wielu pokoleń, dlatego materiały budowlane zostały wybrane bardzo starannie, ze szczególnym naciskiem na efektywność energetyczną”, mówi Vilnis Zvaners, inżynier SIA „Skonto Buve”i przedstawiciel konstruktora LNL „The National Association of Construction companies”.

0002952

Nasi przedstawiciele byli zaangażowani już w fazę projektowania, która rozpoczęła się w 2007 r. W wyborze rozwiązań Uponor odegrały rolę zarówno wysoka jakość produktów, jak również zaoferowane projektantom i instalatorom wsparcie techniczne. Nasi specjaliści odwiedzali plac budowy, aby upewnić się, że instalacja przebiega zgodnie z zaleceniami.

Budynek biblioteki jest wyposażony w ogrzewanie podłogowe Uponor, które zostało zainstalowane na łącznej powierzchni 2200 m2. System działa w sposób ekonomiczny, dzięki czemu koszt eksploatacji i zużycia energii jest mniejszy o ok. 12% w porównaniu z tradycyjnymi systemami. Zastosowanie ogrzewania podłogowego zapewnia komfortową temperaturę w całym budynku już od wejścia. Również woda do budynku została doprowadzona przy użyciu niezawodnych systemów hydraulicznych Uponor. Łącznie w obiekcie zainstalowano ok. 4100 m najwyższej jakości rur systemu Uponor MLC w zakresie średnic 16-110 mm, którego znaczącą część stanowi Uponor Riser.

Łotewska Biblioteka Narodowa