Aktualności

Firma Uponor Infra pomogła opanować kryzysową sytuację w oczyszczalni "Czajka"

Firma Uponor Infra pomogła w zatrzymaniu ścieków zrzucanych do Wisły. Wyprodukowaliśmy, dostarczyliśmy i połączyliśmy 2,2 km rur DN 1000 w 8 dni. Dokonaliśmy rzeczy niemożliwej!

Awaria oczyszczalni ścieków Czajka. Firma Uponor Infra pomogła opanować sytuację

Pod koniec sierpnia br. w Warszawie doszło do awarii systemu przesyłającego ścieki do oczyszczalni Czajka. Uszkodzone zostały obie nitki kolektora znajdującego się pod dnem Wisły. W efekcie zdecydowano się na kontrolowany zrzut nieczystości do rzeki. Sytuację w stolicy śledziła cała Polska, ponieważ problem spustu ścieków dotyczył także wszystkich miast położonych nad Wisłą na północ od miasta. Ścieki z siedmiu dzielnic lewobrzeżnej Warszawy  znów popłynęły do Czajki po 12 dniach kontrolowanego spustu do Wisły.  

Budowa rurociągu awaryjnego to rekord świata

W stolicy, po awarii na kolektorze wykonanym z GRP, zdecydowano się na budowę tymczasowych przewodów. Wykorzystano do tego wyprodukowane przez firmę Uponor Infra rury PEHD o średnicy 1 m i o łącznej długości 2200 m (dwie nitki po 1100 m). Część rurociągu (łącznie około 250 m) ułożono na wybudowanym przez wojsko moście pontonowym. Tempo prac było zawrotne. Z reguły takie projekty realizowane są miesiącami, a my w osiem dni wyprodukowaliśmy, dostarczyliśmy i połączyliśmy rury, które finalnie zostały ułożone na moście pontonowym. W opinii Wojciecha Skowyrskiego, głównego inżyniera budowy, taka operacja jest jak rekord świata.
Czajka rurociąg awaryjny Uponor Infra
Podczas akcji mającej na celu zatrzymanie zanieczyszczania Wisły ściekami nasza załoga pracowała 24 godz. na dobę. Na miejsce budowy skierowaliśmy sześć ekip serwisowych, a w sumie, licząc także osoby z działów technicznego, produkcji, prefabrykacji, logistyki oraz sprzedaży i marketingu, w projekt zaangażowanych było około 50 naszych pracowników. Mimo takiego tempa, wszystkie działania odbywały się pod odpowiednim nadzorem i zgodnie z zasadami BHP.
Czajka rurociąg awaryjny Uponor Infra

Niezawodne połączenia rur PEHD

Po dostarczeniu rur PEHD na plac budowy łączyliśmy je metodą zgrzewania doczołowego, co zapewnia zachowanie jednolitej wytrzymałości konstrukcji na całej jej długości, a także, co bardzo ważne, w miejscu łączenia. Samo zgrzewanie trwało sześć i pół dnia.  Wykonanych zostało 146 zgrzewów. Cała tymczasowa instalacja obsługiwana i nadzorowana jest przez wojsko oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.

Systemy polietylenowe PEHD świetnie sprawdzają się w najtrudniejszych warunkach eksploatacyjnych, nawet na terenach objętych wpływami eksploatacji górniczej, co świadczy o ich bardzo wysokich parametrach jakościowych i wytrzymałościowych. Są odporne na ścieranie, korozję i działanie związków chemicznych znajdujących się w glebie, wodzie czy w przesyłanym medium. Charakteryzują się także trwałością, szczelnością i elastycznością. Wykorzystywane są np. jako rurociągi technologiczne dla zakładów chemicznych czy jako rurociągi wody chłodzącej w elektrowniach.

Właśnie ze względu na to, że systemy PEHD charakteryzują się tak wysokimi parametrami i niezawodnością nawet w środowiskach ekstremalnych, a równocześnie ich montaż przebiega stosunkowo szybko, w sytuacji kryzysowej, która miała miejsce w Warszawie, podjęto decyzję o budowie rurociągów z naszych rur.

Jesteśmy przekonani, że nasze systemy po raz kolejny sprawdzą się w nietypowych i wymagających warunkach. Dołożyliśmy wszelkich starań, by prace zrealizować w ekspresowym tempie. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu i bardzo ciężkiej pracy naszych pracowników i wszystkich innych osób z nami współpracujących, za co serdecznie dziękujemy.

Zobacz relację video z akcji ratowania Wisły

Ta katastrofa pokazuje, jak poważne konsekwencje dla ludzi i przyrody może mieć awaria systemów przesyłu ścieków. Rozwiązania projektowe Uponor Infra to nasza odpowiedź na najpoważniejsze problemy związane z infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną, transportową i przemysłową. Pojawiamy się wszędzie tam, gdzie standardowe produkty i rozwiązania zawodzą lub nie wystarczają. Dostarczamy nie tylko rury, ale także gotowe rozwiązania pod klucz.

Galeria zdjęć z projektu

image1