
Zbiorniki na wody opadowe zaspokajają wiele potrzeb
W dobie rosnącego zapotrzebowania na infrastrukturę oraz zwiększonej świadomości ekologicznej i zaostrzonych przepisów w tym zakresie, wybór najlepszych systemów do zarządzania wodami opadowymi wymaga starannego rozważenia. Jako czołowy dostawca rozwiązań z tego zakresu, firma Uponor jest w pełni przekonana, że zalety rozwiązań opartych na zbiornikach i rurach mają wyraźną przewagę nad rozwiązaniami opartymi na kasetach w niemal wszystkich scenariuszach realizowanych na dużą skalę. Istnieje wiele przyczyn tej sytuacji — wynikają one z aspektów funkcjonalnych i ilościowych, jak również z całkowitego kosztu posiadania.
Infiltracja czy retencja?
Rozwiązania infiltracyjne do zarządzania wodami opadowymi zatrzymują spływ wód opadowych na krótki czas i pozwalają im w naturalny sposób przeniknąć się do gruntu na danym terenie. Nadają się znakomicie do stosunkowo czystych wód opadowych, na przykład do zarządzania ich spływem z dachów. Mogą też być stosowane w projektach, w których występują dobre warunki gruntowe i gdy można je zainstalować powyżej poziomu wód gruntowych. Systemy retencyjne są często najlepsze w sytuacjach, w których wymagane jest kontrolowany zrzut wody do sieci lub do odbiorcy, aby zapobiec podtopieniom, tam gdzie występuje wysoki poziom lokalnych wód gruntowych i/lub gdy z uwagi na niską jakość konieczne jest skuteczne oczyszczenie wody przed jej zrzutem. W obu tych scenariuszach oferowane przez Uponor rozwiązania oparte na zbiornikach i rurach są lepsze od systemów konwencjonalnych, które są dziś nadal używane przez wielu wykonawców.
Rozwiązania rurociągów infiltracyjnych - ewidentne korzyści
Systemy rur infiltracyjnych firmy Uponor oferują znaczne korzyści w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami kasetowymi. Każde bazujące na rurach rozwiązanie firmy Uponor jest dostosowywane do konkretnych wymagań danego projektu, a rury są obsypywane żwirem, co optymalizuje zdolność systemu do naturalnego przesiąkania wody do gruntu.
Szybsza instalacja
Z uwagi na fakt, że systemy rur infiltracyjnych firmy Uponor są poddane obróbce w fabryce, instaluje się je znacznie szybciej niż na przykład rozwiązania kasetowe — oznacza to niższe koszty robocizny i mniejsze zakłócenia na placu budowy. Wymaga się, aby grubość zasypki wynosiła co najmniej 30–50 cm i tam gdzie to dozwolone należy wykorzystać grunt rodzimy.
Łatwiejsza kontrola i konserwacja
Należy zwrócić uwagę na fakt, że rozwiązanie oparte na rurach do infiltracji jest solidniejsze i trwalsze od innych konwencjonalnych rozwiązań. Rury są mniej podatne na uszkodzenia spowodowane osiadaniem gruntu, niż mogą być na przykład kasety — sprawdzili je już w eksploatacji wykonawcy, którzy coraz częściej z nich korzystają. Równie ważna jak długi czas eksploatacji jest ich otwarta konstrukcja wewnętrzna, co znacznie zmniejsza ryzyko zapychania się i umożliwia łatwą kontrolę przez rury pionowe lub włazy i wykonanie napraw, opróżniania i czyszczenia (w razie potrzeby). Częściową renowację systemu można nawet przeprowadzić bez wykonywania wykopów, a przy normalnej konserwacji uzasadniony wydaje się szacunkowy okres eksploatacji rzędu 100 lat. Modułowość systemu umożliwia jego rozbudowę oraz ułatwia instalację.

Zbiornik retencyjny - nowoczesne rozwiązanie

Zbiorniki retencyjne firmy Uponor posiadają wiele zalet, jakich nie mają systemy kasetowe. Każdy zbiornik retencyjny jest projektowany zgodnie z unikatowymi wymaganiami danego projektu, a ponadto oferuje możliwość zintegrowanej regulacji przepływu, eliminując potrzebę zastosowania odrębnej komory.
Podobnie jak w przypadku rozwiązań infiltracyjnych, zbiorniki retencyjne firmy Uponor są mniej podatne na osiadanie gruntu, nie zapychają się łatwo i można je bezpiecznie czy skutecznie czyścić i konserwować. Ponadto te w pełni szczelne zbiorniki można wykorzystywać na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych, dzięki ich solidnej konstrukcji i niezawodnym metodom łączenia.
Lepsze rozwiązanie — o mniejszych łącznych kosztach instalacji
Mimo że koszty produkcji oferowanych przez Uponor rur do infiltracji i zbiorników retencyjnych są wyższe — z uwagi na ich dostosowaną do potrzeb obróbkę wstępną w fabryce i solidniejsze, trwalsze materiały — ostateczne koszty instalacji są tak naprawdę niższe niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań kasetowych.
Porównanie z kasetami
Porównanie z rzeczywistym, ukończonym projektem typowego (120 m3) systemu retencyjnego z wyłączeniem kosztów wykonania wykopu pokazuje, że rozwiązania oparte na rurach i zbiornikach firmy Uponor są tak naprawdę tańsze. Oczywiście koszty będą różne w zależności od specyficznych wymagań danego projektu:
- Koszty kaset z instalacją: 36 250 EUR
Wymagana liczba godzin instalacji: 91 h
Objętość gromadzonej wody: 120 m3 - Koszty zbiorników z instalacją: 33 531 EUR
Wymagana liczba godzin instalacji: 40 h
Objętość gromadzonej wody: 120 m3

Czynniki wywierające wpływ na Państwa rozwiązanie
Jak wcześniej wspomniano, każdy projekt jest unikatowy, a przy podejmowaniu decyzji dotyczących Państwa rozwiązania do zagospodarowania wód opadowych należy uwzględnić szereg czynników. Może to być wszystko — od stanu systemu kanalizacji deszczowej i przepisów lokalnych po warunki gruntowe i to, czy jest to teren przemysłowy, mieszkalny czy handlowy.
Oczywiste jest, że koszty zakupu i instalacji rozwiązań opartych na zbiornikach na wody opadowe mogą być podobne jak w przypadku systemów tradycyjnych, ale te innowacyjne rozwiązania zapewnią jeszcze dodatkowe korzyści.
Jak wcześniej wspomniano, każdy projekt jest unikatowy, a przy podejmowaniu decyzji dotyczących Państwa rozwiązania do zagospodarowania wód opadowych należy uwzględnić szereg czynników. Może to być wszystko — od stanu systemu kanalizacji deszczowej i przepisów lokalnych po warunki gruntowe i to, czy jest to teren przemysłowy, mieszkalny czy handlowy.
Oczywiste jest, że koszty zakupu i instalacji rozwiązań opartych na zbiornikach na wody opadowe mogą być podobne jak w przypadku systemów tradycyjnych, ale te innowacyjne rozwiązania zapewnią jeszcze dodatkowe korzyści.