
Kompleksowe podejście od początku do końca
działań operacyjnych.
Elastyczność na miejscu budowy zapewniła zakończenie prac w terminie
Metsä Group znalazła w firmie Uponor Infra doświadczonego partnera, który mógł nie tylko wyprodukować i zainstalować szeroką gamę kluczowych rozwiązań infrastrukturalnych przewidzianych w projekcie, ale był też w stanie odpowiednio wcześnie udzielać rzetelnych porad dotyczących najskuteczniejszych i łatwych do wdrożenia technologii oraz projektów, które zapewniłyby płynną integrację procesu budowy. Nie była to tylko kwestia umiejętności pracowników firmy Uponor — kluczowe okazało się ich nastawienie.
“Pod koniec... rury układały się niemal same”
Koordynowanie większości umów projektowych związanych z budową powierzono firmie Graniittirakennus Kallio, która odpowiadała również za zainstalowanie nowej, rozbudowanej podziemnej sieci rur fabryki. Arto Korhonen, brygadzista nadzorujący realizację projektu, stwierdził, że mimo 20 lat doświadczenia w branży jest wciąż zdumiony, że tak złożony, duży projekt został zrealizowany w terminie — „Pod koniec realizacji projektu, w porównaniu z jego wcześniejszymi fazami rury niemal układały się same, gdyż planowaliśmy wykonanie poszczególnych prac tak, aby unikać najruchliwszego terenu budowy. Jednocześnie zredukowaliśmy do minimum codzienne negocjacje z innymi wykonawcami. Duże korzyści przyniosło nam też rozwiązanie zaproponowane przez firmę Uponor Infra, które polegało na instalacji rur w płytkich wykopach bez konieczności wykonania dodatkowych pracochłonnych konstrukcji wspierających”.

Znacznie przed terminem

Arto Korhonen wskazał również, że aby móc zrealizować projekt zgodnie z harmonogramem, prace związane z układaniem rurociągów musiały być wykonywane elastycznie — w sposób niezakłócający innych uwarunkowanych czasowo procesów. Okazjonalnie występowały również niespodzianki wynikające z trudnych warunków gruntowych. Arto Korhonen zauważył, że nieoczekiwane zmiany są jedynym stałym aspektem budownictwa przemysłowego i że staranne planowanie ze strony firmy Uponor Infra, wysoki poziom produkcji elementów na miejscu budowy oraz zdolność firmy do elastycznego reagowania na budowie z jednoczesnym zachowaniem szerszej perspektywy sprawiły, że firmie udało się dotrzymać terminów. „Uponor zasługuje na szczere wyrazy uznania. Mimo różnych, pojawiających się w ostatniej chwili zmian w planach mieliśmy zapewniony pełny wgląd w sytuację i wsparcie, zarówno ze strony pracowników działu handlowego, jak i personelu produkcyjnego firmy Uponor” — dodał Arto Korhonen.
Po pierwszych wątpliwościach nastąpiła znakomita realizacja.
Pierwsze rury musiały zostać wyprodukowane i zainstalowane w grodzy ze ściankami szczelnymi, a 22-metrowe odcinki rur trzeba było skrócić do 7–8 metrów. Arto Korhonen przyznał teraz, że wątpił wówczas w zdolność firmy do dotrzymania terminów. „Byliśmy w stanie nadgonić z robotą, gdy przeszliśmy do części nadbrzeżnej. Od tego momentu instalacja elementów rurowych postępowała już szybko, pozwalając nadrobić początkowe opóźnienie”. Z uwagi na brak magazynu firma Uponor Infra dostarczała materiały na bieżąco, dokładnie na czas w miarę postępu prac. Ciężarówki dowoziły wyprodukowane rury bezpośrednio z fabryki na miejsce budowy.